Spelprogrammet för VM i Brasilien 2014

Grupp AbrasilienKroatienkamerums flaggaMExiko
Dag Datum Tid Lag Arena Spela på
Torsdag 12 juni 22:00 Brasilien – Kroatien Arena de São Paulo comeon-125x25
Fredag 13 juni 18:00 Mexiko – Kamerun Arena das Dunas comeon-125x25
Tisdag 17 juni 21:00 Brasilien – Mexiko Estádio Castelão comeon-125x25
Onsdag 18 juni 23:55 Kamerun – Kroatien Arena Amazônia betsson
Måndag 23 juni 22:00 Kamerun – Brasilien Estádio Nacional de Brasília comeon-125x25
Måndag 23 juni 22:00 Kroatien – Mexiko Arena Pernambuco comeon-125x25
Grupp Bspaniens flaggachiles flagganederlandernas-flaggaaustraliens-flagga
Dag Datum Tid Lag Arena Spela på
Fredag 13 juni 21:00 Spanien - Holland Arena Fonte Nova comeon-125x25
Fredag 13 juni 23:55 Chile– Australien Arena Pantanal betsson
Onsdag 18 juni 18:00 Australien – Holland Estádio Beira-Rio comeon-125x25
Onsdag 18 juni 21:00 Spanien – Chile Estádio do Maracanã comeon-125x25
Måndag 23 juni 18:00 Australien – Spanien Arena da Baixada comeon-125x25
Måndag 23 juni 18:00 Holland – Chile Arena de São Paulo comeon-125x25
Grupp Celfenbenskustengreklands flaggacolombias flaggajapans-flagga
Dag Datum Tid Lag Arena Spela på
Lördag 14 juni 18:00 Colombia - Grekland Estádio Mineirão comeon-125x25
Söndag 15 juni 03:00 Elfenbenskusten – Japan Arena Pernambuco comeon-125x25
Torsdag 19 juni 18:00 Colombia – Elfenbenskusten Estádio Nacional de Brasília comeon-125x25
Torsdag 19 juni 23:55 Japan – Grekland Arena das Dunas betsson
Tisdag 24 juni 22:00 Japan – Colombia Arena Pantanal comeon-125x25
Tisdag 24 juni 22:00 Grekland – Elfenbenskusten Estádio Castelão comeon-125x25
Grupp Denglands flaggaitaliens-flaggauruguays flaggacosta-ricas-flagga
Dag Datum Tid Lag Arena Spela på
Lördag 14 juni 21:00 Uruguay – Costa Rica Estádio Castelão comeon-125x25
Lördag 14 juni 23:55 England – Italien Arena Amazônia comeon-125x25
Torsdag 19 juni 21:00 Uruguay – England Arena de São Paulo comeon-125x25
Fredag 20 juni 18:00 Italien – Costa Rica Arena Pernambuco comeon-125x25
Tisdag 24 juni 18:00 Italien – Uruguay Arena das Dunas comeon-125x25
Tisdag 24 juni 18:00 Costa Rica – England Estádio Mineirão comeon-125x25
Grupp Eschweizs flaggaeucadors flaggafrankrikes flaggaHonduras flagga
Dag Datum Tid Lag Arena Spela på
Söndag 15 juni 18:00 Schweiz – Ecuador Estádio Nacional de Brasília comeon-125x25
Söndag 15 juni 21:00 Frankrike – Honduras Estádio Beira-Rio nordicbet
Fredag 20 juni 21:00 Schweiz – Frankrike Arena Fonte Nova comeon-125x25
Fredag 20 juni 23:55 Honduras – Ecuador Arena da Baixada comeon-125x25
Onsdag 25 juni 22:00 Honduras – Schweiz Arena Amazônia comeon-125x25
Onsdag 25 juni 22:00 Ecuador – Frankrike Estádio do Maracanã nordicbet
Grupp Fbosniens flagganigerias flaggairans-flagga2argentinas-flagga2
Dag Datum Tid Lag Arena Spela på
Söndag 15 juni 23:55 Argentina – Bosnien Estádio do Maracanã nordicbet
Måndag 16 juni 21:00 Iran – Nigeria Arena da Baixada comeon-125x25
Lördag 21 juni 18:00 Argentina – Iran Estádio Mineirão nordicbet
Lördag 21 juni 23:55 Nigeria – Bosnien Arena Pantanal comeon-125x25
Onsdag 25 juni 18:00 Nigeria – Argentina Estádio Beira-Rio comeon-125x25
Onsdag 25 juni 18:00 Bosnien – Iran Arena Fonte Nova betsson
Grupp Gtysklands flaggaportugals flaggausas flaggaghanas flagga
Dag Datum Tid Lag Arena Spela på
Måndag 16 juni 18:00 Tyskland – Portugal Arena Fonte Nova betsson
Måndag 16 juni 23:55 Ghana – USA Arena das Dunas nordicbet
Lördag 21 juni 21:00 Tyskland – Ghana Estádio Castelão comeon-125x25
Söndag 22 juni 23:55 USA – Portugal Arena Amazônia comeon-125x25
Torsdag 26 juni 18:00 USA – Tyskland Arena Pernambuco betsson
Torsdag 26 juni 18:00 Portugal – Ghana Estádio Nacional de Brasília comeon-125x25
Grupp Hbelgiens flaggaalgeriets flaggarysslands flaggasydkoreas-flagga
Dag Datum Tid Lag Arena Spela på
Tisdag 17 juni 18:00 Belgien – Algeriet Estádio Mineirão comeon-125x25
Tisdag 17 juni 23:55 Ryssland – Sydkorea Pantanal nordicbet
Söndag 22 juni 23:55 Belgien – Ryssland Estádio do Maracanã betsson
Söndag 22 juni 18:00 Sydkorea – Algeriet Estádio Beira-Rio comeon-125x25
Torsdag 26 juni 22:00 Sydkorea – Belgien Arena de São Paulo comeon-125x25
Torsdag 26 juni 22:00 Algeriet – Ryssland Arena da Baixada nordicbet
Åttondelsfinaler
Dag Datum Tid Lag Arena Spela på
Lördag 28 juni 18:00 Etta grupp A – Tvåa grupp B Estádio Mineirão nordicbet
Lördag 28 juni 22:00 Etta grupp C – Tvåa grupp D Estádio do Maracanã betsson
Söndag 29 juni 18:00 Etta grupp B – Tvåa grupp A Estádio Castelão comeon-125x25
Söndag 29 juni 22:00 Etta grupp D – Tvåa grupp C Arena Pernambuco nordicbet
Måndag 30 juni 18:00 Etta grupp E – Tvåa grupp F Estádio Nacional de Brasília comeon-125x25
Måndag 30 juni 22:00 Etta grupp G – Tvåa grupp H Estádio Beira-Rio comeon-125x25
Tisdag 1 juli 18:00 Etta grupp F – Tvåa grupp E Arena de São Paulo nordicbet
Tisdag 1 juli 22:00 Etta grupp H – Tvåa grupp G Arena Fonte Nova betsson
Kvartsfinaler
Dag Datum Tid Lag Arena Spela på
Fredag 4 juli 18:00 Frankrike – Tyskland Estádio do Maracanã nordicbet
Fredag 4 juli 22:00 Brasilien – Colombia Estádio Castelão comeon-125x25
Lördag 5 juli 18:00 Argentina – Belgien Estádio Nacional de Brasília comeon-125x25
Lördag 5 juli 22:00 Holland – Costa Rica Arena Fonte Nova betsson
Semifinaler
Dag Datum Tid Lag Arena Spela på
Tisdag 8 juli 22:00 Brasilien – Tyskland Estádio Mineirão betsson
Onsdag 9 juli 22:00 Argentina – Holland Arena de São Paulo comeon-125x25
Match om tredje pris
Dag Datum Tid Lag Arena Spela på
Lördag 12 juli 22:00 Brasilien – Holland Estádio Nacional de Brasília comeon-125x25
Final
Dag Datum Tid Lag Arena Spela på
Söndag 13 juli 21:00 Tyskland – Argentina Estádio do Maracanã comeon-125x25

Efter kvalspel som skett under 2012 och 2013 så har 32 länder kvalificerat sig till VM i Brasilien år 2014. Det var totalt 203 nationer som deltog i kvalspelet, bland annat Sverige som blev utslagna efter att ha förlorat båda matcherna mot Portugal i de Interkontinentala kvalspelen om de sista två platserna i VM.

Värdlandet för VM år 2014 är Brasilien som därmed även är direktkvalificerade för spel i VM utan kval. Brasilien är en av storfavoriterna till att vinna VM år 2014. VM börjar den 12 juni med invigningsmatchen mellan Brasilien och Kroatien. Totalt kommer 64 matcher att spelas mellan 12 juni och den 13 juli. Av dessa 64 matcher kommer TV4 och SVT direktsända 56 av matcherna.

De 48 gruppspelsmatcherna kommer att spelas på de 12 arenor runt om i landet som utsetts till att vara värdarenor för matcher i VM. Finalspelen kommer att spelas på åtta av arenorna och finalen kommer att spelas den 13 juli på arenan Estádio do Maracanã i Rio de Janeiro.

Detta är det 20:e VM som hålls genomhistorien och det är inte det enda jubileum som firas utan även Brasiliens fotbollsförbund fyller 100 år detta år och man kan nog se fram emot ett mycket minnesvärt VM från Brasilien.

Brasilien ligger i tidszonen UTC-3, förutom i Manaus och Amazonas där det är UTC-4. Det innebär att Brasilien ligger 5-6 timmar efter oss vilket gör att man har haft en hel del arbete med att få ihop ett bra spelprogram med tider som passar alla deltagande nationer men även världens alla tittare. Matcherna kommer att spelas mellan 18:00 fram till 03:00 svensk tid.